پست صفر

۱
زمان کوتاهی نیست و فاصله بسیار.
 زمانی که با شوقی کودکانه عکس‌هایمان را در تشتک دارو غوطه ور می‌کردیم. و انتظاری آمیخته با یک کشف، عکس سیاه و سفید را از دارو بیرون می‌کشیدیم. مدام لذت بود که لبریزمان می‌کرد و مهر و دوستی بود که همه را یک‌دل، تا عکس بگیریم و لذت ببریم. خیلی‌ها بودند و همه جوان، با سری پر شور و ما نیز کسانی از این جمع. اولین خیز‌های عکاسی شهرمان اورمیه شاید به حدود بیست سال پیش بر‌گردد. و کور هٔ داغ جشنواره‌ها‌ی عکس و فیلم سینمای جوان. خیلی‌ها بودند که دستمان را گرفتند. و خیلی‌ها...

13.jpg

بدون عنوان - ۱۹۹۰ عکس از: سیف‌اله صمدیان


یاد آن روز‌ها بخیر!
همه با عشقی مشترک پای در میدان نهاده بودیم همه یاد می‌گرفتیم و هم کار می‌کردیم. و همه در نمایشگاه‌ها حضوری جدی یافته بودیم. تا بهترین و توانا‌ترین گروه عکاسی شهرستانی باشیم و آوازه‌ای کشوری بر هم زنیم. مدام جشنواره، مدام حضور و شوقی بی‌وصف از این توفیق جمعی. تاریک‌خانه‌های کوچک خانگی و لابراتوا‌ر  پر ازدحام انجمن سینمای جوان. هر چند به قول یکی از دوستانمان در سادگی خود غوطه‌ور بودیم اما حضوری پر رنگ در آن زمان مارا دست نیافتنی می‌نمود.
زمان گذشت بی‌آنکه عقربه‌ها بچرخند و ما از معصومیتی دلپذیر به آشفته بازار انقلاب دیجیتال راه پیدا کردیم و جهان از این دگرگونی کوچک‌تر و کوچک‌تر شد. تا از چهار گوشه روبروی هم بنشینیم و در فضای وب برای موفقیت‌های یکدیگر تبریک بفرستیم. بر خود بالیدیم که ما با پاهای دیجیتالی از سرزمین داگر  بلند پریده‌ایم به این طرف زمان. و باور کردیم، که عصر مجادله افکار است. عصر عرضه و حضور در میدانی که هیچ بعدی ندارد و مغز‌ها به بهانهٔ خردورزی پر و خالی می‌شوند. به پشت سر نگاه می‌کنیم کسانی می‌آیند افتان و خیزان تا جبر تاریخی خود را به پایان برسانند. و در پیش رو نسلی شتابان راه می‌پویند تا سریع‌تر قله‌نشین این بیغولهٔ نا‌کجا آباد شوند. بعضآ حرکتی نه از اقتضای شوریدگی بل از اقتضای حرکت در زمانه و معاصر بودن.
همه بودیم و هستیم در کنار هم و نظاره می‌کنیم. کسانی را که با پای دیگری راه می‌رود با چشم دیگری می‌بیند و با گلوی دیگری می‌خواند و حتی با دوربین دیگری عکس می‌گیرد. و بودند کسانی که در گوشه‌ای آرام و خاموش، با عقربه زمان خود می‌چرخیدند. و هیچ ادعایی هم نداشتند که فصل‌ها را با‌‌‌‌ همان لباس‌های کهنه و نا‌مناسب خویش عوض کنند.


7.jpg

 بدون عنوان ، از مجموعه آوارگان کرد عراقی ، عکس از :  جواد پورصمد


۲
اگر دیروز به اقتضای زمان روی چمن‌های پارک شهرچایی جمع می‌شدیم اکنون باز به اقتضای زمان در فضای مجازی وب حضور به هم می‌رسانیم. که هم هوشمندانه‌تر می‌نگرد و هم امروزی‌تر می‌اندیشد. و هم احساس شوری سال‌های پیش را دارد.
امروز عکاسی اورمیه توانمند‌تر نیز نشان می‌دهد. چرا که حضور مداوم عکاسان ارومیه در عر صه‌های رسانه‌ای، جشنواره‌ای و نمایشگاهی دلیلی بر این مدعاست. هرچند میدان رقابت امروز سخت تنگ و لشکر رقیبان نیز بسیار افزون‌تر شده است.
جهان امروز به واسطهٔ گرد آمدن در اتاقکی کوچک و روشن، آیینه تمام نمای ذهن و روح بشری است. که هم نسل قدیم و هم نسل جدید خود را در آن می‌نگرند. فرزندان ما در این اتاقک متولد می‌شوند. و ناهمگونی دنیای خارج و داخل این اتاقک به نسل‌هایی عجیب الخلقه انجامیده است. که زنگ صدایشان بلوغی زودرس را می‌نمایاند. نسلی تشنه با ذهنی پیچیده اما چشمی باز و احساسی از جنس امروز. در پی یافتن، دیدن و دیده شدن و تحلیل این جهان در خود و خود در این جهان.

yek_roze_bikhatere.jpg

 یک روز بی‌خاطره: عکس از رومین محتشم


 با شروعی دوباره می‌خواهیم ما شویم. ما یعنی من و توما یعنی تولدی دوباره برای بر دوش گرفتن مسئولیتی سنگین به خاطر خودمان و به خاطر اهداف بشری. ما یعنی حرکتی پر شور دوباره تا رسیدن به خودباوری در عر‌صهٔ عکاسی کشور.
هیچ دعوتی اتفاق نخواهد افتاد چرا که همهٔ عکاسان عضو این جمع هستند و به گونه‌ای  مارا در ترسیم اهداف جمعی یاری می‌نمایند.
تاسیس اولین گالری خصوصی در ارومیه نیز امکانی مناسب برای شتاب گرفتن این حرکت است. برای جمع شدن‌ها و پی ریزی اهداف درشت‌تر. مثل فصل نامه الکترونیکی عکاسان ارومیه با رویکرد اطلاع رسانی رویداد‌های عکاسی در اورمیه ، باز‌شناسی پتانسیل‌های جغرافیایی استان برا ی عکاسی، طرح مباحثی در حوزه‌های زیبایی‌شناسی، هرمنوتیک، زبان‌شناسی، ساختار گرایی و فلسفه و روانکاوی در گرایش‌های مختلف عکاسی.

دست تمامی نویسندگان و فرهیختگان حوزه ادبیات عکاسی سراسر کشور را برای درج نوشته‌های ارزشمندشان در این پایگاه می‌فشاریم و از تمامی عکاسان ارومیه و سایر شهرهای استان نیز می‌خواهیم تا عکس‌هایشان را جهت معرفی به نشانی الکترونیکی urmia.akkasee@gmail. com ارسال نمایند.
راه اندازی پایگاه اورمیا‌فوتوگرافی، اولین قدم از اهداف بزرگ ماست. که بیشتر با معرفی و نقد و بررسی آثار عکاسان اورمیه، توسط منتقدین و نویسندگان شناخته شده کشوری میدانی را به وجود می‌آورد، که آثار هنرمندان به یک چالش علمی و زیبایی‌شناختی کشیده شوند. و ماحصل این گفتمان نه تنها ترسیم فضاهای ذهنی هنرمند بلکه نمایش شعور جمعی عکاسی اورمیه را در پی خواهد داشت. جمع می‌شویم تا دوباره باور کنیم که بوده‌ایم و خواهیم بود، اما باهم و برای هم.


با احترام
تحریریه اورمیا‌فوتوگرافی
 جواد پورصمد، رومین محتشم، علیرضا میرزایی، دومان ملکی، صمدقربان‌زاده

Ardaturan [ ۳۱ تير ۱۳۹۱ ]

Your aritcle was excellent and erudite.


حسین اسماعیلی [ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ ]

درود و سپاس بینهایت از شما و خسته نباشید و خدا قوت به اراده هاتان تا در این راه هرچه بیشتر و بهتر تلاش کنید و بدانید این تلاشها بی نتیجه نخواهد بود.


محمدرضا عربلین [ ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ ]

سلام و تبریک ,کاش من خبر داشتم آخه اهل مشهدم اما اون روزها اونجا بودم,این سعادتو نداشتم تو اون جمع باشم واستفاده کنم به هر حال خوشحالم که این اتفاق افتاده ارومیه یا هر جای دیگه فرق نمیکنه آخه ما یه خانوادهایم..مممنون


لاله خوشمود [ ۲۱ بهمن ۱۳۹۰ ]

سلام آقای پورصمد و آقای محتشم دلم برای شما و ارومیه خیلی تنگ شده ولی تنها چیزی که آرومم میکنه اینه که باز درگیر عکاسی ام اونم در محیط دانشگاه توی شهر مشهد امیدوارم سالم باشید از اینکه شمارو خیلی اتفاقی پیدا کردم خوشحالم.


مدوسا [ ۰۴ بهمن ۱۳۹۰ ]

سلام..راستش اتفاقی دیدم اینجارو..من از شیرازم اما از عید قراره بیام ارومیه زندگی کنم...آدرس آموزشگاه عکاسی تو ارومیه رو میخوام..ببخشید اگه سوالم بی ربطه اما من اونجارو بلد نیستم..کسی هم نیس ازش راهنمایی بخوام..واسه همین مزاحم شما شدم


سید منصور غیبی [ ۰۳ بهمن ۱۳۹۰ ]

سلام بر دوستان و اساتید محترم مخصوصا آقای جواد پورصمد عزیز که سال 1366 از هنرآموزان ایشان در انجمن سینمای جوانان ارومیه بودم و آموزه های اولیه عکاسی را مدیون تلاش و دانش وی می باشم.
یافتن دوباره دوستان هر چند در عالم مجازی خود نعمتی است که در این پراکندگی جغرافیائی حاصل شده است .
اسامی چون رومین محتشم حس ما را جوانتر می کند.دست شما عزیزان را می فشاریم و بر شما دست مریزاد می گوئیم . یا حق


محمدباقر عسکرپور [ ۰۳ بهمن ۱۳۹۰ ]

سلام بر شما.
تبریک و راهتان مستدام ...


رضا پردل [ ۰۳ بهمن ۱۳۹۰ ]

درود
برای شما و گام های استوارتان بهترین ها را آرزو میکنم
موفق و مانا باشید................. سپاس از این مهر افزون آقای پردل عزیز!


حسن ذوالفقاری [ ۲۹ دى ۱۳۹۰ ]

درودبرشماودوستان ازمطالب وعکسهای سایت لذت بردم برایتان ارزوی موفقیت میکنم.................. پاسخ : ممنون آقای ذوالفقاری


sepi [ ۲۶ دى ۱۳۹۰ ]

salam...khaste nabashid...man be akkasi kheyli alaghe daram va mikham beram kelas...tooye tabriz daneshjooam...mikhastam bebinam tabriz akkas ya shakhsi ro mishnasid ke betoone mano rahnemayi kone...mamnoon ................. قطعا اساتید بسیار خوبی در تبریز هستند که میتوانند شما را در این مهم یاری برسانند. موفق باشید


محمد باقر شفیع زاده [ ۲۶ دى ۱۳۹۰ ]

سلام تشکر میکنم از دوستان به خاطر تلاش خالصانه و صمیمی شان در این راه ....................... پاسخ : سپاس از شما جناب آقای شفیع‌زاده عزیز!


مجید خسروزاده [ ۲۳ دى ۱۳۹۰ ]

با سلام و تبریک راه اندازی این پایگاه مجازی و تشکیل کارگاه های آموزشی ، امیدوارم که مقطعی نبوده و تداوم داشته باشد ....................... پاسخ : ممنون جناب خسروزاده عزیز! انشاءاله امیدواریم این مسیر را با کمک بزرگوارانی چون شما ادامه پیدا کند.


محمد حمیدی [ ۱۸ دى ۱۳۹۰ ]

خبر بسیار زیبایست برای عکاسی ارومیه
امیدوارم به همت دوستان واساتید گرانقدر............... پاسخ : ممنون آقای حمیدی عزیز !امیدواریم هرچه زودتر شاهد آذین بستن صفحات سفید این وبگاه به عکسهای زیبای تمام هنرمندان این شهر از جمله شما باشیم.


عکاسباشی [ ۱۵ دى ۱۳۹۰ ]

با سلام و آرزوی کامیابی. تردید نیست که این حرکت پیامدهای خوبی را برای عکاسان آن دیار خواهد داشت. از این رهگذر و در این آهنگ پرشتاب فراموشی، نباید سهم کوشندگان تاریخ عکاسی در آن دیار با آن وسعت و تنوع فرهنگ ها نادیده گرفته شود. امید است که دوستان برای شناسایی و گردآوری تاریخ عکاسی این بخش از کشور نیز اهتمام ورزند و سهم خود را در بازیابی گنجینۀ ارزشمند میراث تصویری ایران ادا کنند.................... پاسخ : سپاس از حضور و پیام مهرآمیزتان آقای طهماسب‌پور عزیز! قطعا همانگونه که فرموده‌اید واکاوی در ریشه‌ها تاریخ عکاسی ارومیه ، نه تنها برعهده تحریریه این پایگاه که تمام کسانی که که قلبشان برای عکاسی این شهر می‌ط‍پد. و از همین‌جا از تمام کسانی که می‌توانند ما را در ترسیم تاریخ عکاسی این شهر کمک کنند دعوت میکنیم تا ما را در این امر خظیر یاری نمایند.


آهو [ ۱۵ دى ۱۳۹۰ ]

خوشحالم دوستانی چنین هنرمند از دیار خودم یافته ام .

درود بر شما
...................... پاسخ : درود بر همراهانی چنین زلال


محمدرضا امتنانی [ ۱۲ دى ۱۳۹۰ ]

در ره منزل لیلی که خطر هاست در آن
شرط اول قدم آن است که مجنون باشی
..با تبریک گشوده شدن این راه بدست شما عزیزان آرزوی توفیق و استمرار این راه عاشقانه را برای شما عزیزان دارم ..................... پاسخ : سپاس از حضور گرم و امیدبخش جناب آقای امتنانی عزیز


جواد عسکراوغلی [ ۱۲ دى ۱۳۹۰ ]

این رخداد نیک باد. ممنون از همه اساتید محترم وبا آروزی موفقیت..........پاسخ : ممنون از شما هنرمند گرامی آقای عسگراوغلی عزیز


روشن [ ۰۹ دى ۱۳۹۰ ]

مبارک باشد. با آرزوی موفقیت برای شما. و پایداری این شعله که برافروختید..........................پاسخ : ممنون جناب دکتر روشن عزیز!


آرش اشکر [ ۰۸ دى ۱۳۹۰ ]

درود و سپاس برای این حرکت زیبا .... امیدوارم شروعی زیبا و بی پایان باشد . ................پاسخ : مرسی آرش عزیز!


مهدی مقیم نژاد [ ۰۸ دى ۱۳۹۰ ]

تبریک و تبریک و تبریک.......................پاسخ : سپاس سپاس و سپاس از این دلگرمی جناب دکتر عزیز!


زضا محکم [ ۰۸ دى ۱۳۹۰ ]

درود
برای رسیدن به مقصد شرط لازم حرکت است.
تبریک بابت این حرکت به بچه های فهیم و دوست داشتنی ارومیه........................ پاسخ : سپاس از رضای مهربان و هنرمند و لطف همیشگیش


محمد صفرپور [ ۰۸ دى ۱۳۹۰ ]

درود و خداقوت به شما عزیزان فهیم

صمیمیت و مهربانی که در چند پاراگراف بالا دیدم شاید یکی از کم نظیر هایی بود که از این جنس تا کنون در فضای مجازی مشاهده کرده ام.

امید به آن که حضورتان همیشگی،استوار و راهتان هموار باشد..................پاسخ : مرسی آقای صفرپور عزیز !


امید امیدواری [ ۰۸ دى ۱۳۹۰ ]

درود بر تو و یاران همدل و هنرمندت

صدای گام‌های استوارتان شنیده می‌شود، «عکاسی» باید خوشحال باشد از اینکه دانایانی چون شما درباره‌اش سخن می‌گویند و چیستی‌اش را، ساده و بی‌ادعا، برای گوش‌های مشتاق شنیدن حرف‌های تازه، نیک، بیان می‌کنند.
استمرار و شور همواره را برایتان آرزومندم................پاسخ : سپاس از امید مهربان و نازنین برای این همه مهر که نمیتوان پاسخ گفت. خانه خانه توست . تا چگونه بازآیی!


فاطــمهانتــــظار [ ۰۸ دى ۱۳۹۰ ]

تبریک ...
لطفا این چند شاخه گلو بذارید توی گلدون...
فاصله ی مکانی زیاد است. اما به لطف این دنیای مجازی به صفحه عکاسان هنرمند ارومیه خواهم آمد، برای آموختن بیشتر از دانش شما...
پیروز باشید..................پاسخ : سپاس خانم انتظار عزیز چه خوشبختیم ما که لطف دوستان هنرمندی چون شما دلگرمیمان میدهند.


روح اله ایزدشناس [ ۰۸ دى ۱۳۹۰ ]

سلام وادب

شروع این محفل مجازی را به دوستان عزیزدرارومیه تبریک میگویم.
والبته این سرآغازراهی است که برای بالش وشکوفایی هنرعکاسی نه تنهادرارومیه که نزدتمامی دلسوزان این هنرممتاز،لازم مینمود. پیشرفت روزافزون تان را آرزومندم.............پاسخ : ممنون جناب دکتر عزیز! آری همانگونه که فرموده‌اید این آغاز راه است


زانیار بلوری [ ۰۷ دى ۱۳۹۰ ]

یادش به خیر در همان لابراتوار طبقه ی پایین انجمن که بعدها و حال نمایشگاه شده است، همراه با صدای ضبط صوتی که نوار کاست می خورد و زیر نور قرمز با چه ذوقی عکس هایمان را چاپ می کردیم و روی کاناپه ی قدیمی که همانجا بود لم می دادیم و حرف های به خیال خودمان فلسفی می زدیم و سیگار دود می کردیم. و با چه شوری فردایش منتظر می ماندیم تا آقای پورصمد بیاید تا نظرش را در مورد عکس هایمان بدانیم و اگر تعریف چندانی نمی کرد به سراغ آقای محتشم می رفتیم تا شاید از او تأییدی بگیریم...قدردان این اساتید عزیز هستم و امیدوارم همچون همیشه برقرار و موفق باشید و در دنیای آی پد و فتوشاپ و دوربین دیجیتال امروز با افکار و اهدافی نو همچون همیشه شاهد موفقیت های شما باشیم.............. پاسخ : مرسی از زانیار سالهای دور و هنرمند و افتخار امروز این شهر


نیروبخت [ ۰۷ دى ۱۳۹۰ ]

درود بر شما
تولد این سایت ؛ کار خوب و به جایی بود.پایداری و بهروزی تک تک اعضای تحریریه و اساتیدم را آرزو دارم........... پاسخ : ممنون از شما دوست گرامی


فردین نظری [ ۰۷ دى ۱۳۹۰ ]

تبربک برای این رخداد نیک به تمامی دوستان هنرمند ارومیه ای........... پاسخ درود بر فردین عزیز و هنرمند


سپهر خلیلی [ ۰۷ دى ۱۳۹۰ ]

درود

چراغ ِ این مهمانی ِ عزیز و محترم فروزان و تابنده .............. پاسخ : درود بر سپهر نازنین و فرهیخته


صمد قربان زاد [ ۰۷ دى ۱۳۹۰ ]

سلام....امیدوارم این صفحه سر آغازی باشد برای دیدن و اندیشیدن دوباره نسل جدیدی از عکاسی ارومیه تا از این طریق بتوانیم دوباره بر خود ببالیم و به راه خود ادامه دهیم............. پاسخ : مرسی از صمد عزیز و برای زحماتی که می‌کشی. ما نیز امیدواریم توانایی‌ها و پتانسیلهای نسل جدید یاریگر راهمان شود .


محسن. ب. [ ۰۷ دى ۱۳۹۰ ]

سلام و خداقوت.
امید که در راهِ رسیدن به اهداف تان موفق باشید. راهِ تان هموار...
................... پاسخ : سپاس از شما جناب بایرام‌نژاد عزیز! دست گرمتان را از دور می‌فشاریم.


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.