کارگاه عکاسی فاین‌آرت دکتر مقیم‌نژاد در ارومیه


1.jpg

کارگاه اول، چهارشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۰:
از‌‌‌ همان ساعات اولیه روز منتظر بودیم تا در زمان تعین شده برای کارگاه به محل مورد نظر برویم. می‌دانستیم کارگاه بسیار مفیدی را تجربه خواهیم کرد. هنگاه ورود به سالن «فرهنگ» مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه با صحنهٔ عجیبی روبرو شدیم که در این چند سال اخیر به ندرت در عکاسی این شهر رخ داده بود. سالن پر بود از جمعیتی که بصورت نشسته و ایستاده منتظر شروع کارگاه بودند.

2.jpg

ورود دکتر مقیم‌نژاد به سالن و آغاز رسمی جلسه همراه بود با سخنرانی درباره تاریخ عکاسی فاین آرت در جهان و ایران. شاید اصلیترین بحث قسمت اول ارائه تاریخچه‌ای بود که درباره عکاسی فاین آرت بدست دادند. از نظر ایشان آغاز کاربرد عبارت فاین آرت را باید در قرن ۱۹ و زمانی دید که عکاسی خارج از قوائد رسمی و بصورت تجربی در شکل‌های مختلفی چون فتوگرام‌ها، تکنیک‌های تاریکخانه‌ای، فتومونتاژ‌ها، عکاسی صحنه‌پردازی شده، عکاسی پیکتوریالیسم و... ظهور پیدا کرد. این سرآغاز دلیل و توجیهی تاریخی است بر حضور عکاسی تجربی یا به اصطلاح خلاق در بدنه اصلی عکاسی آرت.
در قسمت دوم کارگاه روز اول مقیم‌نژاد با ارائه دلایل و نمونه‌های مفصل تلاش کرد تا همچون همیشه تعریف باز‌تر و جامع تری از عکاسی آرت بدست دهد. شاه کلید بحث او در این زمینه فرا‌تر بردن معنای عکاسی آرت از کلیشه‌های عکاسی خلاق بود. او در این راستا بر تفکر پروژه‌ای و مجموعه‌ای در عکاسی هنری تأکیدی ویژه کرد. موضوعی که در جلسه بعد به تشریح آن پرداخت.

3.jpg

کارگاه دوم، پنج شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۰:
روز دوم با وجود استقبالی که از کارگاه اول شده بود و به خاطر کوچک بودن سالن «فرهنگ» و جمعیت زیاد حاضرین مجبور شدیم جلسه را به سالن دیگری که بزرگ‌تر بود انتقال دهیم. طبق پیش بینی در روز دوم هم سالن پر از جمعیت شد.
 طبق برنامه ریزی مقیم‌نژاد در این جلسه معنا و اشکال گوناگون مجموعه عکس و نحوه انجام پروژه عکاسی را به بحث گذاشتند. او در این راستا نیز تلاش کرد تا معنای مجموعه عکس را از شکل‌های متداول و جاافتاده ی آن فرا‌تر ببرد. او ضمن تأکید بر اهمیت اشتراکات زمانی، مکانی یا موضوعی، عکاسی روایی را تنها یکی از انواع کلاسیک‌تر مجموعه عکس برشمرد و با ذکر مثال‌های متعدد این موضوع را در متن عکاسی معاصر به بحث گذاشت.
همچنین در ادامهٔ این جلسه سه ساعت و نیمه ایشان موضوعی را با عنوان «ارومیه از نگاه من» برای شرکت کنندگان مطرح کردند تا در قالب مجموعه عکس طی دوره شش ماهه انجام گیرد.

4.jpg


5.jpg

6.jpg


----------------------------------------

عکس‌ها از آقای مهدی سعادت

مهدی فروغی [ ۱۳ بهمن ۱۳۹۰ ]

خوشحالم که از بین این همه «اسم» در عکاسی ایران، (که در بسیاری از موارد هم شهرتشون با علم فرد صاحب اسم سنخیت نداره) ، دکتر مقیم نژاد رو برای ورکشاپ دعوت کردین. راستش من کمتر استادی رو دیدم، که در قبال «سکه» و «بلیط سفری» که براش هزینه میشه تا یک ورکشاپ برگزار بکنه، به خودش زحمت مطالعه و آماده کردن مطلب هم بده!!! اما تا جایی که ایشون رو میشناسم، معمولا در مسایل علمی، وسواس فوق العاده ای دارن و بسیار زحمت میکشن...


امین هوشمند [ ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ ]

باز هم تبریک فراوان برای برپایی چنین هم اندیشی و کارگاه های مفید و آموزنده. بنده شخصا از این کارگاه استفاده کردم. امیدوارم همیجور پرقدرت عکاسی این شهر رو به پیشرفت بره.
متشکرم


سعید عامری [ ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ ]

با تبریک به خاطر ثبت این وب سایت و آرزوی موفقیت برای دوستان ...
به نظرم این نوع گزارش بیشتر خبر است .. گزارش یک جلسه زمانی ارزشمند خواهد بود که خواننده بتواند از اتفاق ها و حرف های مدعو جلسه هم اطلاع یابد و بهره ببرد. حال با این اوصاف ضبط صدا هم می تواند کمک کند برای دوستانی که مایل به استفاده از محتویات جلسه هستند. با تشکر


صمد قربان زاده [ ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ ]

عکاسی امروز نیاز دارد به اینکه از لحاظ علمی بررسی شود بر گزاری چنین کار گاه هایی می تواند تاثیر بسیار زیادی را در پیشرفت عکاسی یک شهر و یا هر مکانی که قصد یاد گیری در آن باشد بگذارد .....به امید تکرار دوباره چنین کار گاه های مفیدی....


مصطفی پیوندی [ ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ ]

آقا اگه صدای جلسه رو ضبط کردین و تو حالتون بود بزارین واسه دانلود...اگر هم ندارین صدارو یا تو حالتون نبود که هیچی.................... پاسخ : جناب آقای مصطفی پیوندی ! درخواست و پیشنهاد شما حتما به مسئولین برگزارکننده منعکس خواهد شد.


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.