poster1.jpg

جمعه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۰ به همت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و انجمن سینمای جوانان ایران، دفتر ارومیه، گالری «محتشم»، اولین گالری خصوصی شهر ارومیه میزبان ۳۲ قطعه عکس از ۳۲ عکاس، به نمایشگاه گردانی. «سیف‌اله صمدیان» با عنوان «خیلی دور خیلی نزدیک» می‌باشد .

samadian.jpg


سیف‌اله صمدیان در مقدمه این نمایشگاه آورده است:
"سال ۱۳۴۴ – ارومیه: عبداله خان، فرزند ارشد حاج اسکندر- استاد آهنگر زحمت‌کش خیابان مهاباد- که به گمانم تنها عکاس هنری آن‌روزهای شهر بود، در داخل پستوی کوچک خانهٔ پدری، مشغول ظهور حلقهٔ فیلمی است که چند ساعت پیش از مناظر روستای «بند» عکاسی کرده است و من گوش به فرمان او، پشت در ایستاده‌ام با ساعتی مچی در دست که زمان ظهور و ثبوت فیلم‌ها را با صدای بلند اعلام کنم.... و از این راه بود که راه من هم به داخل تاریکخانهٔ خانگی باز شد و دستم رفت داخل داروهای عکاسی که عکس‌های چاپ‌شدهٔ برادر را پشت ‌و رو کنم و بشورم و آویزان کنم از طناب‌های باریکی که بالای سرمان دیوار‌ها را به‌هم وصل می‌کردند.
سال ۱۳۴۷- ارومیه: حالا، من اولین دوربینم «لوبیتل۲» را خریده‌ام با قیمت کمرشکن ۹۰ تومان! و بر خلاف عبداله خان که عشق عکس‌های طبیعت و انتزاعی را داشت و هنوز دارد و ضدِ عکس‌های «مردم‌ «دار است، شروع کردم به عکاسی از موضوعات اجتماعی آن‌روز‌ها که بعد‌ها فهمیدم به آن نوع عکاسی می‌گویند «گدا گرافی» و این‌گونه شد که هرچه کارگرِ زحمت‌کش و گدا و دست فروش بود رفت توی دوربین من...
سال ۱۳۵۳- تهران: در بازگشت از دانشکده، هم‌اتاقی‌ها با جیغ و داد و پرش‌های بلند‌تر از قهرمانان پَرش خبر می‌دهند که رادیو اعلام کرده نفر اول مسابقه سراسری عکس «پاییز» شده‌ای! و همین جایزهٔ خوش‌نشان شاید یکی از پل‌های اصلی ورود من به دنیای مثلا حرفه‌یی عکاسی شد.
سال ۱۳۷۰- تهران: با مرتضی ممیز و محمود کلاری نام ماهنامهٔ «عکاسی» را که امتیاز آن به‌نام من صادر شده‌ است، به «تصویر» تغییر می‌دهیم به امید آنکه پل ارتباطی بین همهٔ هنرهای تصویری شویم؛ از عکاسی گرفته تا فیلم و گرافیک و نقاشی و کاریکاتور و....
سال ۱۳۹۰- تهران، ارومیه: در نهمین دورهٔ جشن «تصویر سال» و جشنوارهٔ فیلم تصویر که حالا شرکت‌کنندگان آن به بیش از ۲۵۰۰ نفر رسیده، رومین محتشم در کنار ده‌ها استعداد عکاسی شهرمان می‌خواهد اولین گالری هنری عکس ارومیه و قطعا آذربایجان غربی را راه‌اندازی کند، از من می‌خواهد که انتخاب‌کنندهٔ عکس‌ها و یا به‌قول آن‌طرفی‌ها! «کیوری‌تر» نمایشگاه باشم و من خوب می‌دانم چه اتفاق بزرگی در حال شکل‌گیری است و چه افق روشنی می‌تواند در انتظار شهری باشد که متاسفانه همچون دریاچهٔ به نمک نشسته‌اش، روز به روز در باتلاق مسمومیت‌های تصویری و ذهنی سریال‌های سطحی و ضد اندیشهٔ ماهواره‌های آن‌سوی مرز، به‌ویژه همسایهٔ نیمه‌شرقی-نیمه‌غربی فرو می‌رود! "

46_2.jpg

در بروشور نمایشگاه نوشته‌ای دلنشین از رومین محتشم، میزبان این رویداد و مدیرمسئول گالری به چشم می‌خورد:
" ... و آنقدر سرشارم از مهر کسانی‌که بی‌تکلف مرا در آنچه که آرزویم بود قرارم داده‌اند، چیزی مثل داشتن دلی برای عشق ورزیدن و داشتن سایه‌ای برای گستردن. نداشته‌هایم هر چند زیادند ملالم نمی‌دهند و داشته‌هایم هر چند اندک آنقدر به باورم می‌رسانند. برای من اتفاق مهمی است که در این فصل سرد شمعی را برای اهل دل روشن کرده باشم و خلوت‌گاهی را برای حوصله‌هایشان. و این گالری بهانه من است برای تکرار بودن‌ها و برای هم بودن‌ها و باهم دیدن‌ها. ما حقیقت اینجامعه هستیم با بضاعتی کم. اما دلی بزرگ برای در آغوش کشیدن فرزندان این خاک. همراهی     صمدیان عزیز به عنوان نمایشگاه گردان افتخار بزرگی را نصیب این گالری کرده و حضور شایستۀ تمام هنرمندان عکاسی این شهر، ما را به فردایی روشن‌تر امیدوار می‌کند.. از همراهی بی‌دریغ مدیریت حوزۀ هنری استان و همکارانشان، مدیریت لابراتوار پاپیون، و مدیریت مرکز توسعه فرهنگ و تجارت آذربایجان و آقای دکترپیوند محمدی و دوستان همراهم آقایان صمد قربان‌زاده و علیرضا‌میرزایی که در حمایت‌های مالی و اجرایی این نمایشگاه صمیمانه تلاش کردند تشکر می‌نمائیم.
چشمانتان پر نور و دل‌هایتان پر شور باد."
حامیان نمایشگاه عبارتند از:
حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، انجمن سینمای جوانان دفتر ارومیه، لابراتور چاپ عکس پاپیون،"باراما" مرکز توسعه فرهنگ و تجارت آذربایجان.


1.jpg

کارگاه اول، چهارشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۰:
از‌‌‌ همان ساعات اولیه روز منتظر بودیم تا در زمان تعین شده برای کارگاه به محل مورد نظر برویم. می‌دانستیم کارگاه بسیار مفیدی را تجربه خواهیم کرد. هنگاه ورود به سالن «فرهنگ» مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه با صحنهٔ عجیبی روبرو شدیم که در این چند سال اخیر به ندرت در عکاسی این شهر رخ داده بود. سالن پر بود از جمعیتی که بصورت نشسته و ایستاده منتظر شروع کارگاه بودند.

2.jpg

ورود دکتر مقیم‌نژاد به سالن و آغاز رسمی جلسه همراه بود با سخنرانی درباره تاریخ عکاسی فاین آرت در جهان و ایران. شاید اصلیترین بحث قسمت اول ارائه تاریخچه‌ای بود که درباره عکاسی فاین آرت بدست دادند. از نظر ایشان آغاز کاربرد عبارت فاین آرت را باید در قرن ۱۹ و زمانی دید که عکاسی خارج از قوائد رسمی و بصورت تجربی در شکل‌های مختلفی چون فتوگرام‌ها، تکنیک‌های تاریکخانه‌ای، فتومونتاژ‌ها، عکاسی صحنه‌پردازی شده، عکاسی پیکتوریالیسم و... ظهور پیدا کرد. این سرآغاز دلیل و توجیهی تاریخی است بر حضور عکاسی تجربی یا به اصطلاح خلاق در بدنه اصلی عکاسی آرت.
در قسمت دوم کارگاه روز اول مقیم‌نژاد با ارائه دلایل و نمونه‌های مفصل تلاش کرد تا همچون همیشه تعریف باز‌تر و جامع تری از عکاسی آرت بدست دهد. شاه کلید بحث او در این زمینه فرا‌تر بردن معنای عکاسی آرت از کلیشه‌های عکاسی خلاق بود. او در این راستا بر تفکر پروژه‌ای و مجموعه‌ای در عکاسی هنری تأکیدی ویژه کرد. موضوعی که در جلسه بعد به تشریح آن پرداخت.

3.jpg

کارگاه دوم، پنج شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۰:
روز دوم با وجود استقبالی که از کارگاه اول شده بود و به خاطر کوچک بودن سالن «فرهنگ» و جمعیت زیاد حاضرین مجبور شدیم جلسه را به سالن دیگری که بزرگ‌تر بود انتقال دهیم. طبق پیش بینی در روز دوم هم سالن پر از جمعیت شد.
 طبق برنامه ریزی مقیم‌نژاد در این جلسه معنا و اشکال گوناگون مجموعه عکس و نحوه انجام پروژه عکاسی را به بحث گذاشتند. او در این راستا نیز تلاش کرد تا معنای مجموعه عکس را از شکل‌های متداول و جاافتاده ی آن فرا‌تر ببرد. او ضمن تأکید بر اهمیت اشتراکات زمانی، مکانی یا موضوعی، عکاسی روایی را تنها یکی از انواع کلاسیک‌تر مجموعه عکس برشمرد و با ذکر مثال‌های متعدد این موضوع را در متن عکاسی معاصر به بحث گذاشت.
همچنین در ادامهٔ این جلسه سه ساعت و نیمه ایشان موضوعی را با عنوان «ارومیه از نگاه من» برای شرکت کنندگان مطرح کردند تا در قالب مجموعه عکس طی دوره شش ماهه انجام گیرد.

4.jpg


5.jpg

6.jpg


----------------------------------------

عکس‌ها از آقای مهدی سعادت

صفحه 4 از 5
صفحه قبلی |<< << < ... 3  [4]  5  >> >>| صفحه بعدی